post image

Bartosz Peter z Instytutu Kulinarnego Transgourmet wyróżniony podczas Global Chef Challenge 2022

1 czerwca Bartosz Peter – ekspert Instytutu Kulinarnego Transgourmet wraz z Sebastianem Plasotą zajęli czwarte  miejsce i uzyskali wyróżnienie za najlepsze danie z halibuta w finale Global Chefs Challenge podczas Worldchefs Congress & Expo w Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 40 drużyn z całego świata przez 4 dni rywalizowało w 3 kategoriach – do zdobycia był tytuł najlepszego szefa kuchni na świecie. 

Global Chefs Challenge to konkurs organizowany przez WACS (World Association of Chef’s Societies), który odbywa się co 2 lata. Składa się on z eliminacji regionalnych i finału. Podzielony jest na trzy kategorie: Global Chefs Challenge, Global Pastry Chefs Challenge oraz Global Young Chefs Challenge – czyli kategoria juniorska do 25 lat. Warto wspomnieć, że jest to konkurs zespołowy. Zadanie polega na przygotowaniu menu z wykorzystaniem produktów wskazanych przez organizatora. Oceniane są: faktura, sposób serwowania potrawy, a przede wszystkim – jej smak.

Polskę reprezentował Bartosz Peter, który jest dwukrotnym zwycięzcą Kulinarnego Pucharu Polski 2017 i 2018. Zdobył również złoty, srebrny i brązowy medal podczas Kulinarnego Pucharu Świata w Luksemburgu 2018 oraz srebrny i brązowy medal na Olimpiadzie Kulinarnej w Erfurcie 2016, a także srebrny medal na europejskich eliminacjach do Global Young Chef Challenge. Wraz z Bartoszem w teamie był również Sebastian Plasota, który zajął drugie miejsce polskiej edycji konkursu Les Chefs en Or organizowanego przez Transgourmet i Selgros Cash & Carry. Przygotowuje się również do startu wraz z drużyną juniorów na Villeroy & Boch Culinary World Cup 2022 w Luksemburgu.

Przygotowania do tegorocznej edycji odbywały się od kilku tygodni w Instytucie Kulinarnym Transgourmet. Kluczowe w konkursach o takiej randze jest wnikliwe przestudiowanie regulaminu. Na tej podstawie Bartosz Peter oraz Sebastian Plasota przygotowali receptury i kreowali smaki poszczególnych dań, a na końcu dopracowywali ich prezentację i ćwiczyli serwis. Niemniej ważne są próby czasowe. Global Chefs Challenge to nic innego jak kilka godzin gotowania, bez chwili wytchnienia. Przekroczenie wyznaczonego czasu o 10 minut oznacza dyskwalifikację. Kucharze podczas takiego konkursu muszą mieć wytrenowany każdy ruch, wliczając również obowiązkową dezynfekcję blatów czy wymianę maseczek. Konkurs w Abu Dhabi odbywa się w najwyższych standardach higienicznych.

Kucharze zaproponowali czterodaniowe menu konkursowe na bazie produktów dostarczonych przez organizatora. Przekąska to danie całkowicie wegańskie bazujący na flanie z kokosa i wędzonego tofu oraz krokiet ryżowy “curry”. Danie rybne, zgodnie z regulaminem konkursu, musiało być oparte na norweskim halibucie – Bartosz Peter i Sebastian Plasota podali go w towarzystwie pomidora i cukinii, a także wasabi i imbiru. Danie główne zostało przygotowane z trzech różnych elementów cielęciny: polędwicy, grasicy i karku wraz z cebulą i pasternakiem. Deser powstał na bazie herbaty earl grey, mlecznej czekolady i owoców – mango i mandarynki. Kucharzom zależało na opracowaniu innowacyjnych połączeń jak np. tortellini z halibutem, w daniu głównym pojawił się nowoczesny kartacz, a na deser pączek z kremem z herbaty earl grey na ciepło.

Byliśmy bardzo dobrze przygotowani. Skupiliśmy się głównie na smaku potraw, bo to on jest najwyżej oceniany przez sędziów. Cieszy nas czwarte miejsce, bo konkurenci pokazali bardzo wysoki poziom. Jesteśmy dumni z wyróżnienia, jakie uzyskało nasze danie rybne. Dzisiaj świętujemy!

Mówi Bartosz Peter.

– Lubię rywalizację i atmosferę konkursów. Zawsze stawiam sobie poprzeczkę wysoko i mam głowę pełną pomysłów. W końcu gastronomia to niekończąca się nauka. Jestem bardzo wdzięczny za ogromny wkład Transgourmet i Selgros oraz Instytutu Kulinarnego w ten sukces. Bez wsparcia i długofalowych inwestycji w rozwój szeroko pojętej gastronomi zdobywanie tak wysokich lokat nie byłoby możliwe.

Dodaje Ekspert Instytutu Kulinarnego Transgourmet.

Bartosz Peter jest ekspertem Instytutu Kulinarnego Transgourmet oraz Kapitanem Narodowej Reprezentacji Kucharzy Polskich. Transgourmet i Selgros Cash & Carry jako główny sponsor z dumą wspierają polską kadrę poprzez dostarczenie produktów potrzebnych do przygotowania potraw oraz udostępnienie przestrzeni Instytutu Kulinarnego do treningów.

-->